Cevdet Kudret ödülü B. Nihan Eren’in

Cevdet Kudret ödülü B. Nihan Eren’in

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü, 2015 yılında öykü dalında B. Nihan Eren’in Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan ikinci öykü kitabı Kör Pencerede Uyuyan’a verildi.
Ferit Edgü, Nursel Duruel, İbrahim Yıldırım, Handan İnci ve Faruk Duman’dan oluşan seçici kurul, B. Nihan Eren’in Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Kör Pencerede Uyuyan adlı kitabını “öyküyü oluşturan konuyu çok değişik açılardan geliştirmiş olduğu ve işlenmiş bir dille öykü diline katkıda bulunduğu” gerekçesiyle ödüle değer buldu.
Ödül töreni 14 Kasım 2015 tarihinde TÜYAP Kitap Fuarı’ndaki Karadeniz Salonu’nda, saat 16.45’te yapılacak.
nihan_eren_kor_pencerede_uyuyan_semtonlineOcak 2015’te Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Kör Pencerede Uyuyan kitabı, B. Nihan Eren’in ikinci öykü kitabı. Daha önce yine Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Yavaş ile dikkati çeken Eren, Kör Pencerede Uyuyan’da hayatların tehlikeye girmesi üstüne kurulu öyküler anlatıyor. Kitap on bir öykülü Gece ile dokuz öykülü Gün’ü içeriyor.
Geçip giden zamanın yarattığı binbir çeşit kaygı; insanlar, evler, eşya; doğa ve kent Eren’in kaleminde acı bir alaya dönüşüyor. Kör Pencerede Uyuyan kendini bulmuş bir yazarın en yeni verimleri.
“Derenin üzerinde vızıldayan sivrisinekler, mutfakta homurdanan bir buzdolabı, karpuzun tezgâha sızmış şekerli suyu ve acı dolu bir keder ile nereye yöneltileceği kestirilememiş bir isyan, orada duruyordu. Portakalı soymuş, karısının başucuna koyup gitmişti.”
B. Nihan Eren 1981’de Tekirdağ’da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Bölümünü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat alanında yüksek lisans yaptı ve burada araştırma görevlisi olarak da çalıştı. Halen, Marmara Üniversitesi’nde İletişim Bilimleri’nde doktora çalışmalarını sürdürüyor ve senaryo yazarlığı yapıyor. Adam Öykü, Notos ve Kitap-lık dergilerinde öyküleri yayımlandı. Kitapları: Yavaş, 2008; Kör Pencerede Uyuyan, 2015.

BENZER İÇERİKLER

Yorum Yazın

Yorum yapabilmeniz için * işaretli alanları dolduranız zorunludur.

Cevabı iptal et

SON EKLENENLER