Çağdaş Sanat’ın Sürrealist Halleri

Çağdaş Sanat’ın Sürrealist Halleri
1-DaronMouradian_Cocotte_2015_OilOnCanvas_146x114cm

DaronMouradian_Cocotte_2015_OilOnCanvas_146x114cm

Galeri 77 tarafından etkinliğin 10. yılına özel olarak seçkin eserlerin bir araya getirilmesiyle tasarlanan sergi sekiz sanatçının yeni yapıtlarıyla 12-15 Kasım tarihleri arasında Contemporary Istanbul 2015’te!
Masallar, efsaneler, kendimize ve köklerimize yolculuğun çağdaş sanatla buluşmasından doğan yepyeni fantastik eserler, Galeri 77 tarafından oluşturulan sergiyle Contemporary İstanbul’da sanatseverlerle buluşacak. Geçen senelerde gördüğü büyük ilgiden sonra Galeri 77, bu seneye özel sergisinde Daron Mouradian, Armen Gevorgian, Vahram Davtian, Sarkis Hamalbashian, Sam Zumian, Annie Kurkdjian, Ara Alekian ve Emil Kazaz’ın eserlerine yer veriyor. Sergi 12-15 Kasım 2015 tarihleri arasında Contemporary İstanbul Sanat Fuarı kapsamında Harbiye İstanbul Kongre Merkezi B5 katında, B1-104 no’lu stantta 11:00-20:00 saatleri arasında izlenebilir.

Etkinliğin Onuncu Yılına Özel Çok Zengin Bir Sergi
Galeri 77, bu sene onuncu edisyonunu gerçekleştirecek Contemporary İstanbul’da sergilenmek üzere çok özel bir sergi hazırlıyor. Özellikle Daron Mouradian ve Ara Alekian’ın çok özel koşullarda sağlanan eserleri şimdiden fuarın dikkat çekenleri arasında yer alıyor. Ayrıca, galerinin bu seneki sergiye yeni dahil ettiği Annie Kurkdjian’ın derin manalar yüklü birbirinden ilginç resimleri Türkiye’de ilk defa sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

10-DaronMouradian_Portrait I_2015_OilOnCanvas_80x60cm

DaronMouradian_Portrait I_2015_OilOnCanvas_80x60cm

7-VahramDavtian_White Summer I_2012_OilOnCanvas_130x230cm

VahramDavtian_White Summer I_2012_OilOnCanvas_130x230cm

Sergi kapsamında; geçtiğimiz yıllarda da fantastik, neşeli figürleri ve canlı renkleri ile çok sevilen ve büyük ilgi gören Daron Mouradian, eserleriyle bizlere mitolojiyle harmanlanmış masal diyarlarının kapılarını aralıyor. Birbirinden güzel 8 yeni eserin içinde özellikle “Kokot” / “Cocotte” ve “Explorer” / “Kaşif” isimli eserleri çok özel bir yere sahip. Keza, sanatçının “en sevdiklerim” dediği ve kendi kişisel koleksiyonu için ayırmış olduğu özel işler içinden seçilmiş bu yepyeni iki parça fuar süresince tüm sanatseverlerin beğenisini kazanacağını şimdiden ispatlıyor. Yarattığı masallarda soytarı ve akrobatları, güzelleri ve cadalozları, cennet bahçesinin hayvan ve bitkilerini bir araya getiren Daron Mouradian, mekaniğe duyduğu merakı da kendi icat ettiği seyahat araçlarına dönüştürüyor. Bazen tuhaf bir bisiklet, bazen uçak veya garip hava taşıtları, otomobil ya da lokomotif olarak gördüğümüz bu araçların en önemli özelliği ise aslında bir yere gitmiyor olmaları çünkü Mouradian, hem hareketle, hem de hareketsizlikle ilgileniyor. Kağıttan bir gemiyi bir banyo küvetine oturtuyor, ters binilmiş bir atın ayakları sallanan bir sandalyeye dönüşüyor, bazense koca bir balığın üzerine saraydan fırlamış kıyafetleriyle bir şövalye oturtuyor ve tuvaldeki her ayrıntıyı animasyona çevirerek tutku, ironi ve mizah dolu bir illüzyon sunuyor, hayal gücümüze sesleniyor; unutulmuş rüyaların, bilincimizde tekrar ortaya çıkmasını sağlıyor. Kullandığı renkler masallardaki dönemleri yeniden canlandırırken eskiz veya model kullanmadan spontane karakterlerle yarattığı durumlarla iktidarın saçmalığını ve şiddetin absürtlüğünü sergilediğinde, bizleri bu harikulade masalın içinden çıkan bir şiddet öyküsü ile de baş başa bırakıyor. Eserlerinin gücü, hayal kırıklığına uğramış bilincini masalsı bir evren içinde sergilediği zarafette yatıyor. Eserleri zarif, eleştirisi ise acı. Sanatçının, bilinçli bir büyücü olmadaki yeteneği kesinlikle fark ediliyor. Ermenistan dışında eserleri Fransa, Almanya, Hollanda, İsviçre ve Amerika’daki saygın kurumlarda sergilenen Mouradian, Erivan Güzel Sanatlar Akademisi Üstün Başarı Ödülü sahibi.

2-DaronMouradian_Explorer_2015_OilOnCanvas_160x150cm

DaronMouradian_Explorer_2015_OilOnCanvas_160x150cm

Tutku, aşk, yetenek ve fantezinin gücüyle, metali canlandıran Ara Alekian’ın heykelleri, hurda parçaların mükemmel şekilde bir araya getirildiği hayvan figürlerinden oluşuyor. Sanatçı için sanatta ikincil ya da önemsiz hiçbir şey yoktur. O her çalışmasında en zoru ve bu nedenle en riskli yolu seçen bir ustadır. Alekian’ın çalışmaları, doğal ve dinamik olduğu kadar tazelik ve netlikle de doludur. Şaşırtıcı orijinallikleri ve olağan dışı ebatlarıyla çok güçlü bir etki yaratan iki heykeliyle sergide yer alan Alekian, eserlerini pek çok uluslararası sergi ve koleksiyonda sergilemektedir. Özellikle “Boğa” / “Bull” isimli eseri 180x300x140 cm’lik birebir ölçüleri ve hurda metal parçalardan büyük titizlikle bir araya getirilmiş 700 kg’lık ağırlığıyla serginin bir diğer ilgi çekici parçası. Heykel büyüklüğü sebebiyle beş parçaya ayrılarak İstanbul’a getirilmiş ve burada sanatçısı tarafından yeniden birleştirilerek son rötuşları tamamlanmış. Metalin keskin sertliğinin sanatçının ellerinde yumuşayarak en nihayetinde canlanıp ruh kazanmasına tanıklık etmek ve dolayısıyla sanki her an hareket edecekmiş gibi görünen o muhteşem dinamizmi iliklerimize kadar hissetmek çok az sanatçının işlerinde yakalayabileceğimiz türden…

SarkisHamalbashian_OutdoorCafé_2015_OilOnCanvas_80x120cm

SarkisHamalbashian_OutdoorCafé_2015_OilOnCanvas_80x120cm


Bu sene eserleri ilk defa Türk sanatseverlerin beğenisine sunulacak Annie Kurkdjian, çatışma ve savaşın vücut bulduğu, onda derin izler bırakan Lübnan İç Savaşı’nın yaşandığı Beyrut’da dünyaya geldi. Sanatın yanı sıra psikoloji ve teoloji eğitimi de alan sanatçı, eserlerinde akademik araştırmalarına dayandırdığı korku ve psikoz temalarını ele alıyor. Tekniği ilk bakışta “figüratif” olarak algılanabilse de işleri sürrealist ve çağdaştır. Eserlerinde hayatın dengesizliğini, kadın olmayı, hayatın trajik saçmalıklarını, duygusal şiddetin farklı senaryolarını, sakatlıkları ve psikolojik anormallikleri dile getirir. Zıtlıkların hüküm sürdüğü bu dünyada sanatçı bir yandan kendi travmatik hikayesiyle yüzleşirken diğer yandan esprili referans ve sessiz jestler aracılığıyla merhamet, aşk ve haysiyet arayışında bulunuyor.

AnnieKurkdjian_Number253_2013_AcrylicOnCanvas_150x100cm

AnnieKurkdjian_Number253_2013_AcrylicOnCanvas_150x100cm

Figüratif tarzıyla hemen dikkat çeken Armen Gevorgian, eserlerinde bizleri olağandışı ortaçağ teatral sahnelerinde dolaştırmaya devam ediyor. Kutu gibi stüdyosunda gün ışığından yoksun, dış dünyadan tamamen izole olmuş bir şekilde çalışan Gevorgian, yine dış dünyadan tamamen izole edilmiş gotik karakterlerinin çelişki, çekişme ve fikir ayrılıklarını kimi zaman zarların atıldığı bir savaş alanı, kimi zaman ise kartların çekildiği veya bilardo oynanarak elde edilmiş zaferlerin meydanı olarak sunuyor. Tarafların bu bitmek bilmeyen mücadelelerinin resmedildiği eserlerinde sıkça beliren yumurta ise bu savaş alanlarından kazanılması beklenen ödülü temsil ediyor.
Vahram Davtian ise yerçekimi kanunlarını alt üst eden mekanları ve sanki ağırlıksızmış gibi görünen karakterleriyle bizleri, zamanın ve mekanın ötesinde oluşturduğu kendi hayal dünyasına sokuyor. Eserlerinde, fantastik aksesuarlar ile özenle hazırlanmış görkemli karnaval kostümleri içindeki karakterlerini, zamanın yavaşladığı ve mekanın belirsizleştiği çok katmanlı bir atmosfer içinde bizlere sunuyor. Ancak eski ustaların eserlerinde bulabileceğimiz bu çok katmanlılık, aynı zamanda renklerin derinliği ve en üst düzeyde kademelendirilmesiyle eserlerinin üç boyutluymuş gibi görünmesini sağlıyor.

DaronMouradian_TownCriers_2014_OilOnCanvas_146x114cm

DaronMouradian_TownCriers_2014_OilOnCanvas_146x114cm

1978 yılından beri Londra ve Los Angeles’daki solo sergilerinin yanı sıra, dünyanın çeşitli ülkelerindeki uluslararası sergilere katılan ve resimleri hem Ermenistan Modern Sanat Müzesi’nde, hem de dünyadaki farklı özel koleksiyonlarda sergilenen Sarkis Hamalbashian’ın şaşırtıcı ve hayat dolu eserleri; erken İtalyan Rönesans, Rus ikonografisi, yeni Rus öncülerinin, Ermeni minyatür resimlerinin ve Ermenistan’daki post modern sanatta görülen güncel gelişmelerin izlerini taşıyor. Hamalbashian’in resimleri hafızada kalır ve rüyalı hisler olarak devam eder. Bu rüya, geçmişin ve şimdinin tuhaf bir şekilde birbiriyle örtüştüğü hayat ve hatta tarih hakkındadır. Gördüğümüz aslında ressamın, tek bir milliyete ya da geleneğe hapsedilemeyen gerçek dünyasıdır.
Bir diğer yeni sanatçımız Sam Zumian, hayat anlayışını sanatı aracılığıyla dile getiriyor. Eserlerinde bilinçaltının estetiğini kavramaya ve altında yatan doğa kanunlarına odaklanırken, kurgu ile vakit kaybetmek yerine can alıcı bir veya birkaç figürden faydalanıyor. Sanatçı için Dünya; karakterlerinin, dramatik, gizemli, neşeli ve hatta grotesk görüntüleriyle keyif aldıkları roller barındıran kocaman bir tiyatrodan ibaret. Sam Zumian’ın tüm resimleri tüyler ürpertici, berrak ve aynı zamanda gizemli bir şey paylaşıyorlar.

Yaratıcı bir öykü anlatıcısı olan Emil Kazaz, çizim, resim ve heykelcilik arasındaki sınırları bulandırıyor. Kendisi ayrıca duygusal saydamlık alanında da bir ustadır. Eserleri hümanist bütünlükle dolup taşıyor, hareketli jestleri ve alışagelmemiş duruşlarıyla çoğu kez kendisini kullandığı tanınmış yüzler, insan şekilleri veya şekil değiştirmiş hayvanlar yerleştirerek yarattığı duygusal dram ve görsel fiziksellikle, doğanın kurallarını sorgusuz sualsiz alt ediyor. Kazaz bir anlamda William Shakespeare ile birçok ortak özellik paylaşıyor: ikisi de dünyanın destansı hikayelerini sıkı denetlenmiş mikro-ortamlarda hayata geçiriyor. Tüm işlerinde atmosfer, renk ve imalar baskın oluyor. Eserleri The Armory Show, Bridge Art Fair, SOFA New York gibi en önemli sanat fuarlarında sergilenen sanatçı, “The prestigious Lorenzo De Medici Gold Medal” (2003) ve “El Grande Premio Lorenzo il Magnifico (Medici)”(2007) ödülleri sahibi. Ermenistan Modern Sanatlar Müzesi, Gümrü Ulusal Mimarlık ve Kent Yaşamı Müzesi haricinde Amerika, Almanya, Fransa, İsviçre ve Rusya’daki birçok özel koleksiyonda eserleri yer alan Kazaz, Los Angeles’da (ABD) yaşamakta ve sanat hayatını devam ettirmektedir.

9-SamZumian_PeopleOnTheRopes_2012_OilOnLinen_152x291cm

SamZumian_PeopleOnTheRopes_2012_OilOnLinen_152x291cm

GALERİ 77
Sanatçılar:
Daron Mouradian
Armen Gevorgian
Vahram Davtian
Sarkis Hamalbashian
Sam Zumian
Annie Kurkdjian
Ara Alekian
Emil Kazaz

Contemporary İstanbul 2015
İstanbul Kongre Merkezi (İKM), B5 Katı
(Stand No: B1-104)
12-15 Kasım 2015 – 11:00-20:00

BENZER İÇERİKLER

Yorum Yazın

Yorum yapabilmeniz için * işaretli alanları dolduranız zorunludur.

Cevabı iptal et

SON EKLENENLER