Doğançay Müzesi

Doğançay Müzesi

Doğançay Müzesi, Burhan Doğançay ‘ın en son 1992 yılında Moskova ve Saint Petersburg’da gerçekleşen sergisinde görülen “Golden Metal Door” (Kapı serisinden, 1991 tarihli) eserini, bu yıl Contemporary Istanbul’da sanatseverlere sunuyor.
Sanatçının çok az sayıda yapıtlaştırdığı “Kapı” eserlerini Doğançay Müzesi, Istanbul Modern, Elgiz Müzesi, Albertina Müzesi, Viyana, Kunsthalle Mannheim (Almanya), Rusya Devlet Müzesi, Dogancay Museum - Golden Metal Door, 1991Neuberger Museum of Art (New York), Kennedy Museum of Art, (Ohio) University of Colorado ve Kutztown University Museum (Pennsylvania, ABD), daimi koleksiyonlarında yer almaktadır.
Ayrıca müzayedelerde çok nadir çıkan “Kapı” eserleri, 2010 yılında Fransa’da 360,000 usd’de satıldığında, sanat dergilerine haber olmuştu.
Bu “Altın Kapı”nın yanısıra, fuarda yer alacak eserlerin arasında 2012 yılında gerçekleşen retrospektif sergisinde görülen “Blue Flower Garden” isimli eser de yer alacak (Alexander Duvarları serisinden, 1997 tarihli)
Doğançay Müzesinde devam eden “Picture the World: Burhan Doğan as Photographer” sergisinde yer alan ve sanatçının 1977 tarihli fotoğrafından ilham alarak gerçekleştirdiği “Strictly Swiss” tablosuda fuarda görülebilecek.
Sunulacak büyük boy tuval eserlerden başka, kağıt üzerine çalışmalar ve fotoğraflar sanatseverler tarafından 12 – 15 Kasım tarihleri arasında , Contemporary Istanbul Sanat Fuarında, LK 502 numaralı standa görülebilir.

BENZER İÇERİKLER

Yorum Yazın

Yorum yapabilmeniz için * işaretli alanları dolduranız zorunludur.

Cevabı iptal et

SON EKLENENLER